Romantická jízda na Prezidentskou chatu

07.03.2013
Typ akce Kultura
Ve městě Janov nad Nisou

Pokud opravdu chcete zažít Jizerské hory na vlastní kůži, vypravte se na Prezidentskou chatu. Kombinace výborné kuchyně s jízdou na saních taženými koňmi vytvoří nezapomenutelný zážitek. Očekávání romantiky visí přímo ve vzduchu. Ideálním výchozím bodem jsou Hrabětice a tamní stáj Dřevona. Kromě koní a poníků si lze pohladit mládě pumy nebo zblízka vidět velblouda. Ten působí v jizerskohorském skiareálu doslova pohádkově. Děti ze stáje budete jen těžko dostávat. Jako motivaci lze použít buď fotku s Bakem, tak se velbloud jmenuje, nebo projížďku na saních.

Sázku na druhou možnost zcela jistě ocení i dospělí. Koně zapřažené do saní ujdou necelé tři kilometry na Prezidentskou chatu přibližně za půl hodiny a vy budete mít možnost kochat se jak přírodou, tak i nezapomenutelnými výhledy. Na saně se vejde osm lidí a projížďku je dobré dohodnout předem. Kočí vám bude během jízdy ochotně vyprávět příběhy z hor nebo vás nechá vychutnat atmosféru ticha a klapotu koňských kopyt. V mrazivém podvečeru budete tak akorát promrzlí a vyhládlí, abyste se těšili do tepla nově zrekonstruované Prezidentské chaty.

Stylové prostředí horské roubené chaty, výborné jídlo, všímavá obsluha a příjemné ceny vás dostanou. Jednoduché, ale zato velmi kvalitní menu vás nenechá na pochybách, že šéfkuchař velmi pečlivě promýšlel nabídku. Zvolit můžete například tradiční svíčkovou nebo krajového kubu. Rozmrznutí ze saní se vyplatí urychlit teplým alkoholem. Na závěr byste neměli vynechat místní specialitu. Kopečky krupicové kaše vypadají na první pohled jako zmrzlina. O to větší překvapení se dostaví po polknutí prvního sousta. Tak lahodnou krupicovou kaši jste zcela jistě nejedli. Šéfkuchař Roman ji připravuje dle svého upraveného receptu. Pánové velmi často volí boršč a neodpustí si zvěřinový guláš.

Chatu během loňského roku rekonstruoval nový majitel. Záměr vrátit se k původním materiálům se povedl do posledního detailu. Při rekonstrukci byla odhalena i zručnost tehdejších stavitelů. Jako izolace byla použita rašelina. Ta je vysoce hořlavá, přesto chata nikdy ve své historii nevyhořela.

A proč se jí říká Prezidentská? Nejdříve prvorepublikovou ubytovnu zabrali nacisté a údajně sem jezdily na zotavení německé děti. Od roku 1956 byla chata v majetku Kanceláře prezidenta republiky. Podle vyprávění pamětníků na ní občas zajel i prezident Svoboda.

Jedinečná atmosféra, útulnost a zároveň ochota personálu vytváří neopakovatelný dojem. Na večeři na Prezidentské budete zcela určitě dlouho vzpomínat. Nezapomeňte si vzít teplé oblečení. Cestu zpět již nemusíte absolvovat na saních, ale třeba pešky. Romantika tak bude dokonalá!

Počasí právě teď
Kalendář
Říjen 2022
po út st čt so ne
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
všechny akce