NOVÁ MAPA DIRECTION PRO RODINY S DĚTMI

20.02.2016
Ve městě Moje město

Na její přípravě se podílely téměř čtyři stovky Liberečanů a Jablonečanů. Díky nim se podařilo uskutečnit ojedinělý projekt mapující nejzajímavější a nejlépe hodnocená místa, kam mohou turisté s dětmi zamířit na výlet.

Direction Liberec & Jablonec není jen obyčejný výčet těchto míst. Její součástí jsou totiž i komentáře nebo doporučení a dojmy těch, kteří je už navštívili a chtěli se o svou zkušenost podělit. Tím se liší od běžných turistických plánů a map. Turisté z České republiky i zahraničí tak získali unikátní mapu s vyznačením dětských hřišť, sportovišť, turistických cílů nebo restaurací, které zajímavé služby pro rodiny s dětmi nabízejí. „Vytvořili jsme speciální dotazník a požádali jsme jablonecké a liberecké rodiče, aby jej vyplnili a vybrali ta místa, kam by se v našem souměstí měli turisté s dětmi vydat. Vyplnit jej mohli elektronicky, ale pomáhali nám i studenti středních a vysokých škol, kteří byli v infocentrech na praxi nebo na brigádě a měli možnost s rodiči přímo hovořit,“ vysvětlil Jiří Šmída, kartograf a proděkan pro vnější vztahy Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.

Průzkum se uskutečnil od loňského dubna do konce června a zapojilo se do něj bezmála 400 účastníků. Nejstaršímu bylo 75 let, nejmladšímu 8 let. Jejich průměrný věk byl 31 let. Jako vhodný tip na výlet s dětmi navrhli více než 120 míst v Liberci, Jablonci a jejich okolí. Nejčastěji (20×) doporučovali Jabloneckou přehradu, Dinopark v Liberci (13×) a Libereckou ZOO (13×).

Tím, že mapa je společná pro Liberec a Jablonec nad Nisou, propagujeme města navzájem. To je dobrá myšlenka. Navíc rodiny s dětmi jsou cílová skupina, které u nás máme co nabídnout. Na rodinnou politiku se Jablonec zaměřuje dlouhodobě,“ upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra.

Mapa určená rodičům s dětmi je druhým dílem Direction Liberec & Jablonec. První díl byl určený mladým lidem. „Jsem velmi rád, že nás Technická univerzita v Liberci inspirovala svým prvním projektem v roce 2014 a společně jsme mohli vyvinout koncept pro tuto novou mapu. Už nyní připravujeme další tematicky zaměřené tituly, nově myslíme na aktivní seniory,“ prozradil David Pastva, vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu libereckého magistrátu. Postupně tedy vzniká celá série unikátních map připravených přesně pro potřeby dané cílové skupiny. „Nejvíce si cením právě toho, že se na tvorbě mapy iniciativně podíleli lidé zdola, a nevnucujeme jim tak pouze něco od stolu. Aktivizace veřejnosti by měla rozhodováním samosprávy prostupovat mnohem víc než dosud. Jsem si jist, že třeba právě zapojení seniorů toho bude dalším skvělým příkladem,“ uvedl náměstek libereckého primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.

NĚKOLIK TIPŮ OTIŠTĚNÝCH V MAPĚ:

Výhodná rodinná víkendová jízdenka

“S celou rodinou můžete od pátku do neděle neomezeně cestovat jabloneckou MHD. Jízdenku zakoupíte v TIC, kde vám i skvěle poradí.” (Hana, 40 let)

Srnčí důl v Jablonci nad Nisou

“Místo vhodné k procházkám rodin s dětmi i pejsky. V krásné přírodě, na dráze se naši kluci rádi projedou na kole i koloběžce. Potůček, který areálem protéká, poskytuje možnost k hrátkám, stavění přehrad. Ohniště k volnému použití. Několik hřišť, kde se dá zakopat s míčem. Chodíme sem opravdu rádi.” (Petra, 42 let)

Krajská vědecká knihovna Liberec

“Liberecká knihovna je pohodové místo, kam se dá zajít i s dětmi. Dětské oddělení nejsou jen regály s knihami, ale také dřevěná perníková chaloupka a spousta polštářů… Pravidelně se zde pořádají čtení pro děti, někdy i s hranou pohádkou. V knihovně nechybí přebalovací pult a pohodlný výtah… Průkaz čtenáře si může nechat vyhotovit už i miminko a je legrační, když ho na informacích na průkazku fotí :-).” (Kamila, 34 let)

Kontakty pro média:

  • Radana Schaeferová, Jablonecké kulturní a informační centrum, tel.: 606 270 543, e-mail: schaeferova@jablonec.com

  • David Pastva, vedocí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu, statutární město Liberec, tel.: 603 507 531, e-mail:pastva.david@magistrat.liberec.cz

  • Jiří Šmída, proděkan pro vnější vztahy Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, tel.: 734 396 927, e-mail:jiri.smida@tul.cz

převzato z http://goo.gl/qZPB7T

Počasí právě teď
Kalendář
Září 2021
po út st čt so ne
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
všechny akce