Příroda Jizerských hor

Fauna Jizerských hor

Savci

Dříve zdejší lesy obývali medvědi, vlci a divoká prasata. Všechny tyto druhy však byly rukou člověka vyhubeny a dnes tak zdejším lesům vládne především vysoká zvěř - srnci, daňci a mufloni, kteří jsou v posledních letech přemnožení a působí četné problémy a divoká prasata, která přebývají především v bukových porostech a která se do regionu navrátila ze sousedních pohraničních oblastí. Vedle vysoké zvěře je zde zastoupena také liška obecná a kuna lesní a ve starých důlních štolách poblíž Nového Města žije asi 12 druhů netopýrů, z nichž za zmínku stojí např. netopýr pobřežní, netopýr velkouchý a netopýr severní. Z menších savců se v Jizerkách vyskytuje rejsek obecný a rejsek malý, myšice lesní, plšík lískový a plch velký. Šance, že na ně při svých toulkách jizerskohorskou přírodou během Vaší rodinné dovolené natrefíte, je však velmi malá.

Obojživelníci

Pro oblast Jizerských hor je typickým obojživelníkem mlok, který se velmi hojně vyskytuje například v místních bučinách.

Ptáci

Z ptáků je možné v Jizerských horách pozorovat poměrně vzácné druhy sov - výra velkého a sýce. Dalšími ptáky, kteří se v Jizerských horách hojně vyskytují, jsou rezek domácí, lejsek černohlavý, lejsek malý, brhlík lesní, linduška lesní, sýkory a modřinky. Na některých místech hor lze při troše štěstí narazit i na černé čápy, datly černé, žluny, skorce vodní a konipasy horské. Pobývají zde i dravci - např. káně lesní a jestřáb lesní

 

Jizerké hory - Fauna

Flóra Jizerských hor

Lesy

Lesy jsou v Jizerských horách tvořeny ze 75 procent smrkovými porosty, 10 procent zaujímají bukové lesy a zbylá plocha je buď porostlá jinými druhy, nebo je zcela holá. V případě smrkových porostů se často vyskytuje bohatý bylinný podrost zahrnující borůvčí, mechy a kapradiny. Na své si tu však přijdou i houbaři.

Rašeliniště

Četná jsou v Jizerských horách také rašeliniště. Nachází se jich zde okolo 50, ale jen pár z nich je přístupných veřejnosti. Mezi přístupná rašeliniště patří například rašeliniště Jizerka či Na Čihadle. Místní rašeliniště vznikla po skončení doby ledové, tedy přibližně před 10 000 lety.

Rostliny

V Jizerských horách najdeme především rostliny, které se běžně vyskytují v severnějších oblastech. Jde o téměř nedotčenou přírodu, která ale bohužel není dostatečně veliká na to, aby vytvářela samostatné biotopy pro větší živočichy.

Louky

Typickým rysem mnohých hor jsou horské louky a nejinak je tomu i v Jizerkách. Stejně jako jinde, i zde vznikaly horské louky hlavně z důvodu lidské činnosti. Nejvíce luk zde vzniklo v 16. století vykácením lesů z důvodu potřeby dřeva pro sklářský průmysl.

 

Jizerské hory - Flóra

 

Počasí právě teď
Kalendář
Červen 2022
po út st čt so ne
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
všechny akce