Historie regionu

Jizerské hory nejsou zajímavé jen svými přírodními krásami a možnostmi sportovního vyžití, ale také spletitou historií. Jak tomu poblíž hraničních oblastí bývá, region v dřívějších dobách náležel jak českým královstvím, tak německým panovníkům.

První obyvatelé, osady a hradiště v okolí Jizerkých hor

Až do 11. století byla oblast Jizerských hor osídlena jen řídce. Prvními stálými obyvateli tehdy byli   především Lužičtí Srbové. Mezi první doložené osady a hradiště se řadí i dnes známá místa – Hradiště u Chlumu, Chrastava, Grabštejn či Hrádek.  Charakter místního osídlení se proměnil až o tři století později - do 14. století, kdy je datován vznik první sklářské dílny. S rostoucí poptávkou po skle i potřebou dřeva postupně vznikaly dílny také na dalších místech.

"Zlatá horečka"

Období středověku se v Jizerských horách neslo mimo jiné znamení „zlaté horečky“. Výskyt drahých kamenů a vidina rychlého bohatství přilákala nejenom hledače z Čech, ale celé Evropy. Výskyt vzácných nerostů lákal také rytce, především ty italské.

Místní průmysl

Kraj byl po celá staletí nevhodný pro zemědělství. I proto byla vedle sklářství hlavním zdrojem obživy těžba dřeva či textilní výroba. Ve Vratislavicích nad Nisou tak byla například založena první gobelínová dílna v Čechách. Vznik manufaktur v oblasti Jizerských hor byl skutečně přelomový a nadčasový - ve vnitrozemí a velkých městech začaly vznikat mnohem později.

Výroba bižuterie v Jizerských horách

Oblast Jizerských hor si dnes mnozí spojují kromě sklářství také s výrobou bižuterie. Tento specifický průmysl má kořeny v Turnově a v průběhu 19. století si jizerskohorská oblast dokázala v tomto odvětví vytvořit monopol. Ne náhodou se všem při povídání o bižuterii vybaví jablonecká firma Jablonex.

Jizerské hory - Histrorie regionu

19.stol. - Století turistických spolků

Po dlouhé etapě několika staletí si lidé vedle nerostného bohatství začali všímat také přírodních krás Jizerských hor. Od 19. století tak byly Jizerky středem zájmu turistických spolků. To se projevilo stavbou mnoha turistických chat, turisticky značených tras či stavbou rozhleden. Od roku 1884 se o změny přičinil Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory. Na jeho aktivity navázal roku 1996 Jizersko-Ještědský horský spolek. Právě tyto dva spolky stojí za vnikem mnohých vyhlídek a rozhleden rozesetých po kraji. Odpočinek a klid hledalo v Jizerských horách také stále více obyvatel okolních měst, především z Liberce, Jablonce nad Nisou či Frýdlantu. I ti tak velmi brzy poodhalili, co jizerskohorská oblast nabízí, a začali se sem pravidelně vracet.

Vliv 2. sv. války na Jizerské hory

Ve druhé světové válce byla oblast, podobně jako jiné příhraniční části České republiky, poznamenána vylidněním, způsobeným především odsunem, v této části země převažujícího , německého obyvatelstva. Region byl však poměrně rychle znovu osídlen československým obyvatelstvem.

Počasí právě teď
Kalendář
Červen 2022
po út st čt so ne
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
všechny akce