Geografie Jizerských hor

Geografická poloha Jizerských hor

Jizerské hory jsou nejseverněji položeným pohořím České republiky, rozprostírajícím se mezi Lužickými horami a Krkonošemi. Jejich název je odvozen od řeky Jizery, která pramení na svazích nejvyšší hory těchto hor - Smrku. Pro zdejší krajinu jsou charakteristické náhorní plošiny obklopené žulovými kopci a četnými rašeliništi. Právě žula je v tomto regionu výrazně převyšující horninou.

Geografie Jizerkých hor

Jizerské hory a jejich vrcholy

Vrcholů, které překračují tisícimetrovou hranici, lze nalézt v „Jizerkách“ téměř třicet. Některé z nich se ale nachází v polské části těchto hor, kde ostatně leží i nejvyšší vrchol Jizerských hor Wysoka Kopa (1126 metrů nad mořem). V české části Jizerských hor dosahuje největší výšky hora Smrk (1124 metrů nad mořem). Dalšími významnými vrcholy českých Jizerských hor jsou Černá Studnice, Tanvaldský Špičák, Severák a Oldřichovský Špičák, které se ale řadí pod hranici tisíci metrů.

Zdejší vodohospodářství

V Jizerských horách je velmi hustá síť vodních toků. Přirozených vodních ploch je ale v Jizerkách pomálu. Jedinými přírodními vodními plochami jsou místní četná rašelinná jezírka a tůně. Všechny další větší vodní plochy vznikly přičiněním lidských rukou především v průběhu 19. století, kdy byly vystavěny účelové vodní stavby, které sloužily k pohánění zdejších pil a brusíren skla. Postupem času začalo docházet k budování větších vodních rezervoárů – přehrad. Důvodem vzniku těchto přehrad byly i některé z ničivých povodní, které se Jizerskými horami prohnaly například v roce 1897. Autorem projektu, který v Čechách vybudoval první údolní přehrady, byl Otto Intze. Stavba ve své době vyvolávala četné diskuse i obavy, přesto se téměř celý projekt, s jedinou výjimkou, zrealizoval. Místo původně plánovaných šesti přehrad bylo vybudováno pouze pět (Harcovská přehrada, Bedřichovská přehrada, Mníšecká přehrada, Mlýnická přehrada a Jablonecká přehrada). V roce 1951 byly ale přidány další dvě  přehrady – přehrada na Bílé Desné, která se rok po stavbě protrhla, a Soušská přehrada, která dodnes slouží jako zdroj pitné vody pro Jablonec nad Nisou. Vodní nádrž Josefův důl, která byla budována v letech 1976-82, dodává pitnou vodu Liberci a Českolipsku.

V blízkosti hor se nacházejí významná severočeská města – Liberec, Jablonec nad Nisou, Frýdlant, Desná a Tanvald.

Počasí právě teď
Kalendář
Červen 2022
po út st čt so ne
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
všechny akce